Skadarské jazero
Umiestnenie: | |
---|---|
Typ: | Prírodná atrakcia |
Skadarské jazero, blankytné oko Balkánu
Skadarské jazero je jedinečné svojím nesmiernym prírodným bohatstvom. Nachádza sa tu ornitologická rezervácia s takmer 264 druhmi vtákov (vrátane vzácneho pelikána), množstvo observatórií a kultúrnych pamiatok a od roku 1983 je národným parkom. Z krasového podložia ho napája približne 50 aktívnych prameňov. Vďaka nim sa voda tohto najväčšieho sladkovodného jazera na Balkáne v priebehu 3 až 6 mesiacov úplne zmení a zachováva si nevídanú čistotu.
Rozloha Skadarského jazera (približne 365 km2 ) je rozdelená medzi dve krajiny: dve tretiny na západe (viac ako 200 km2 ) patria Čiernej Hore, tretina na východe Albánsku. Na sever od jazera sa nachádza metropola Podgorica a za pohorím Rumija na juhu je jadranské letovisko Ulcinj. Na západe je možné navštíviť aquapark Budva, bývalé hlavné mesto Cetinje a záliv Boka Kotorská.
Skadarské jazero a jeho zvláštny vodný režim
Skadarské jazero (albánsky Liqeni i Shkodrës, taliansky Lago di Scuttari) sa rozlieva vo výške 6 metrov. Jeho hĺbka sa pohybuje od 12 do 60 metrov. Na severozápade končí svoj 112 kilometrov dlhý tok rieka Morača pri jeho ústí. V najvýchodnejšom bode, v Albánsku pri meste Skadar, z jazera vyteká rieka Buna. Takmer bezprostredne pod výtokom sa do neho od povodne v roku 1858 vlieva rameno rieky Drin.
Počas vysokých vodných stavov na jar a na jeseň rameno Driny dokonca napája samotné jazero, ktoré sa vďaka veľkému množstvu vody rozprestiera na ploche až 550 km2. Od obce Muriqan až po ústie do Jadranského mora v zálive Driny tvorí Buna čiernohorsko-albánsku hranicu. Medzi zaujímavé miesta Skadarského jazera patrí ostrovček Vranjina v delte rieky Morača, ostrovné väzenie Grmožur, starý most vo Virpazare a súostrovie Krajina, ktoré tvorí 50 menších ostrovov.
- Preto neváhajte a navštívte Skadarské jazero v Čiernej Hore.