Spoznajte ohromujúcu prírodu Madagaskare

Obrovská biodiverzita a unikátne endemické druhy rastlín a živočíchov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete – to je príroda Madagaskaru. Chránená je v 21 národných parkoch, z ktorých celých sedem je na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ich územie ale na mnohých miestach ustupuje agresívnemu a neregulovanému poľnohospodárstvu.

Nech žijú lemury!

Zvieracím symbolom a jedinečným druhom žijúcim výhradne na Madagaskare sú roztomilé poloopice lemury. Napočítate ich tu okolo 50 druhov. Lemury vo voľnej prírode uvidíte najmä v národnom parku Ranomafana, ktorý sa rozprestiera na rozlohe 40 tisíc hektárov na nádhernom území riek a potokov. V jeho lesoch sa ukrýva 15 druhov lemurov vrátane vzácneho lemura červenobruchého a miniatúrneho lemura myšieho. Uvidíte tu tiež viac ako 100 druhov vtákov vrátane 36 endemických.

Madagaskar-Lemury-su-typickymi-cicavcami-Madagaskaru.jpg

Ďalším fantastickým miestom s lemurmi je horský národný park Montagne d´Ambre. Mimo nich natrafíte v tunajších dažďových pralesoch na rozmanité druhy žiab a jašteríc vrátane chameleónov alebo gekónov. Potuluje sa tu i jediná ostrovná šelma fosa madagaskarská pripomínajúca psa kríženého s veľkou mačkou. Ternek je cicavec podobný ježkovi.

Národné parky

Na východe krajiny, v regióne Antsinanana, leží šestica národných parkov s dažďovými pralesmi chránená organizáciou UNESCO. Ide o rezervácie Andringitra, Ranomafana, Andohahela, Zahamena, Masoala a Marojejy. Rastie v nich 6 z celkových 8 svetových druhov prastarých baobabov. Vzácne mangrovové porasty sa tiahnu v brakických vodách pozdĺž najdlhšej madagaskarskej rieky Betsiboka.

Asi najslávnejším národným parkom na ostrove je Tsingy de Bemaraha, ktorý sa honosí unikátnym skalnatým lesom červených kamenných útvarov Red Tsingy. Celkovo na Madagaskare môžete spozorovať viac ako 200 druhov vtákov, 30 druhov primátov, 260 druhov plazov, 150 druhov žiab a okolo 300 druhov pestrofarebných motýľov.