Proti prúdu času na Madagaskare

Prvé osídlenie oblasti sa datuje do obdobia pred 2 tisíc rokmi, kedy sa na ostrov po mori dostali ľudia z Indonézie a východnej Afriky. Počas storočí vytvorili zmiešanú rasu Malgašov, ktorá dominuje dnešnej demografickej situácii Madagaskaru. Pred 900 rokmi priplávali prví arabskí obchodníci a v 11. storočí založili sultanát.

V 13. storočí vznikol vo vnútrozemí kmeňový štát Imerina. Pretrval až do konca neskoršej francúzskej nadvlády a dnes sa tak nazýva aj centrálna provincia krajiny.

Dejinné prepojenie so starým kontinentom

Pre Európu objavil ostrov v roku 1500 portugalský moreplavec Diogo Dias. Potom sa ho pokúšali neúspešne kolonizovať Španieli, Portugalci, Holanďania i Francúzi, ktorí svoje snahy vzdali pre nebývalo silný odpor miestnych obyvateľov. Od 17. storočia boli ojedinelé pobrežné enklávy využívané Európanmi ako základne pre obchodné cesty do Indie.

Madagaskar-Katedrala-v-metropoli-Antananarivo.jpg

V roku 1810 prišli na Madagaskar šíriť kresťanstvo anglickí misionári. Po smrti kráľa Radama ich však jeho vdova kruto prenasledovala a na ostrove zavládol teror. Prvá úspešná kolonizácia ostrova tak prebehla roku 1883, kedy ho úplne obsadilo Francúzsko. V rokoch 1918 a 1947 sa konali dve krvavé a neúspešné protifrancúzske povstania.

Nezávislý Madagaskar sa zrodil až 24. júla 1960.

O 15 rokov neskôr krajinu ovládol diktátor Didier Ratsiraka, ktorý ju nakoniec takmer priviedol k ekonomickému kolapsu. Ďalší prezident Marc Ravalomanana sa čoskoro stal najbohatším mužom ostrova, vytvoril tu vlastné obchodné impérium, avšak zároveň zaistil výrazný ekonomický rast Madagaskaru.