Poloha a geografia Egejskej riviéry
Oblasť juhozápadného Turecka, tam, kde sa Egejské more stretáva so Stredozemným, sa nazýva Egejská riviéra. Jej centrami sú mestá Bodrum na juhu a Kusadasi na severe. Morské pobrežie je teda charakteristické mnohými ostro rezanými zálivmi, romantickými zátočinami, rozoklanými skaliskami a predovšetkým krištáľovo čistou vodou.
K najznámejším letoviskám v časti Bodrumu sa zaraďuje Turgutreis, Didim, Bitez a Gündogan. Mesto Bodrum má takmer 150 tisíc obyvateľov a v staroveku tu stálo slávne mauzóleum v Halikarnasse. Narodil sa tu tiež významný grécky historik Herodotos.
Aké hory sa zdvíhajú nad Egejskou riviérou
Pobrežie okamžite prechádza v hory vysoké až 1 000 metrov. Jedna z nich, Babadag, sa stala obzvlášť vyhľadávanou milovníkmi adrenalínových športov ako paragliding. Smerom do vnútrozemia sa tiahne niekoľko horských masívov ako Boz Daglari, Aydin Daglari či Bati Mentese Daglari. Vyčnieva z nich rad výrazných vrcholov na čele s hrebeňom Bozdag (2 154 m n. m.) zahrňujúcim dokonca i ski areál, homoľou Cevizli Dagi (1 630 m n. m.) a pôsobivým Teke Dagi (1 332 m n. m.).
Pri pohľade na mapu Egejskej riviéry vás z vodných tokov na prvý pohľad zaujme dôležitá rieka Veľký Menderes (dĺžka 380 km) prameniaca v Anatolskej vysočine. Do Egejského mora ústi formou širokej delty medzi Kusadasi a Didimem, ktorá je súčasťou národného parku Dilek Peninsula-Büyük Menderes.
Demografia Egejskej riviéry
Doslova pár kilometrov od Egejskej riviéry vystupujú z mora krásne ostrovy a ostrovčeky, z veľkej väčšiny však patria Grécku. Bolo by však škoda nevyužiť príležitosť a nevyraziť na výlet na Rodos, Kos, Kalymnos alebo Sámos.
Celá Egejská riviéra je husto osídlená, najväčším centrom tejto časti Turecka je miliónový prístav Izmir. Náboženstvám tu pochopiteľne vládne islam, ekonomike turistický ruch. Hlavné mesto Ankara je odtiaľto vzdialené zhruba 500 kilometrov, úchvatný Istanbul o niečo menej.