Poloha a geografia Bulharska
Bulharsko má rozlohu 110 910 kilometrov štvorcových a nachádza sa na Balkánskom polostrove v juhovýchodnej Európe. Susedí s piatimi krajinami: na severe s Rumunskom, na západe so Srbskom a Macedónskom, na juhu s Gréckom, na juhovýchode s Tureckom. Jeho východnú hranicu tvoria vody Čierneho mora.
Z bulharských hôr až dolu k Čiernemu moru
Bulharsko je krajina plná krásnych pláží, ale i horských masívov a údolí. Stred jeho územia pretína od západu na východ pohorie Stará Planina. Smerom na juh od hlavného mesta Sofie sa nachádza horský masív Vitoša.
Hornatý je aj juhozápad Bulharska, kde sa vypína mohutné pohorie Rila s najvyšším vrchom Balkánskeho polostrova Musala vysokým 2 925 metrov. Severným smerom sa ťahá Dolnodunajská nížina a južným Hornotrácka nížina.
Čiernomorské pobrežie je v Bulharsku dlhé 378 kilometrov a siaha od rumunskej hranice na severe až k hraniciam Turecka na juhu. Ponúka prekrásne pláže s bielym pieskom, rozmanitou prírodou, takmer tropickými lesmi a močiarmi plnými vzácneho vtáctva. Tu, na rozhraní Európy a Ázie, sa miešajú národy a kultúry viac ako 3 000 rokov. Budete mať možnosť vidieť trácke hrobky, grécke chrámy, rímske kúpele aj byzantské pevnosti.
Obyvateľstvo Bulharska
Bulharsko má približne 7,5 milióna obyvateľov, z nich tvoria asi 10 % Turci a 5 % Rómovia. V metropole Sofia žije 1,4 milióna obyvateľov. Turecká menšina je pomerne významná, preto v oblastiach, kde sú prevažne Turci, sa v úradnom styku toleruje okrem bulharčiny aj turečtina. Tomu zodpovedá i náboženské zloženie. Viac ako 80 % Bulharov vyznáva pravoslávnu cirkev, viac ako 10 % obyvateľov sú moslimovia.