Karpathos a jeho príroda

Karpathos bol kedysi zarastený hustými lesmi, hlavne píniami a dubmi, hovorilo sa mu „zelený ostrov“ a v oblasti medzi obcami Spóa a Olympos sa dokonca plánovalo založenie prírodného parku. Do sústavy chránených území Natura 2000 dnes patrí napríklad Kyra Panagia, severný Karpathos a ostrov Sária.

Flóra na Karpathose je obmedzená skromnou vegetáciou

V súčasnosti tu lesnú zeleň uvidíte minimálne, z nej hlavne krovinaté makchie. Vďaka spodným vodám sa tu darí divokým kvetom a veľa druhom plodín. Počas jarných potuliek vnútrozemím určite natrafíte na nespočetné množstvo orchideí, sedmokrások, narcisov, pivoniek, sasaniek, šafranu, vlčieho maku a papradí.

Grecko-1-Karpathos-Pekna-priroda-na-Karpathose,-typicky-kolorit-vasej-dovolenky.jpg

Musíte sa však poponáhľať, kvôli suchému počasiu po nich už v máji nie je ani pamiatka. Tunajšie svahy sú v lete prevoňané šalviou, tymianom, rozmarínom a oreganom. Rovnako ako na iných gréckych ostrovoch, ani na Karpathose nechýbajú olivovníky a vinič hroznorodý.

Faunu na Karpathose reprezentujú rozmanité živočíchy

Na ostrove Karpathos môžete vidieť jašterice, mloky, nejedovaté plazy, žaby či korytnačky. Na zimu sem, obzvlášť na ostrov Sária, prilietajú vtáci vrátane slávika, volavky, žeriava popolavého, myšiaka, orla a vzácneho sokola ostrovného.
Na pastvinách sú najrozšírenejšie ovce, kozy a somáre. Veľké cicavce sa tu nevyskytujú, z menších pri troche šťastia uvidíte zajacov, lasice, kuny a netopierov. Vo vode žije veľa druhov rýb, chobotnice, mäkkýše, sem tam sa objavujú delfíny a v niektorých častiach ostrova i kriticky ohrozený tuleň mníšsky.