Aká je samoská príroda?

Horské masívy Samosu boli už v staroveku zarastené bujnou vegetáciou. Vďaka hustým borovicovým lesom a vynikajúcej kvalite dreva bol ostrov známy v širokom okolí. Časť pôvodného porastu však bola zničená lesnými požiarmi. Obzvlášť pustošivý bol požiar v júli 2000, kedy horelo celý týždeň a plamene zničili asi 20 percent lesov a sadov. Aj napriek tomu patrí tento krásny ostrov k najzelenším v Egejskom mori.

Čo rastie na Samose

Okrem borovicových lesov, eukalyptových a olivových hájov tu rastie vegetácia všetkého druhu: cyprušteky, duby, gaštany, platany, orechy, lipy a paprade. Vo všetkých ročných obdobiach je všade cítiť vôňu myrty, oregana, tymianu, rozmarínu, šalvie a mnohých iných druhov bylín. Na stránkach a v nížinách sa pestujú ovocné stromy rodiace jablká, hrušky, broskyne a marhule. Na jar, v období kvitnutia, je ostrov pokrytý množstvom divokých kvetov.

Grecko-8-Samos-Flore-sa-na-Samose-dari.jpg

Cibuľovité rastliny majú možnosť sa pred horúčavou v lete schovať pod zem, takže sú tu bežné rovnako ako na ostatných gréckych ostrovoch. Modrica sa objavuje hlavne v marci a apríli. Je tu dosť orchideí, ale sú veľmi ľahko prehliadnuteľné, bežné sú sasanky, sedmokrásky obyčajné, mak, ruman a pelargónie. Vzácnejšie sú pivonky. Na jeseň po prvých dažďoch rastie cyklámen i rôzne druhy krokusov a jesienok.

Včely, králiky, ovce a ďalšie samoské zvieratá

Borovicové lesy a divoké rastlinstvo odjakživa poskytovalo potravu tisíckam včiel. Desiatky pestro natretých včelínov je rozmiestnených pozdĺž ciest vo vnútrozemí ostrova. Na mnohých miestach uvidíte ovce a kozy, chované miestnymi obyvateľmi. Avšak môžete tu stretnúť aj králiky, šakaly, divoké prasatá či jazvecov. V mori nie sú výnimočné ani delfíny a tulene. Na Samose sa okrem toho vyskytujú najrôznejšie plazy, jašterice, žaby, vtáci a desiatky známych druhov motýľov.