Stručný dejepis Santorini
Dnešné súostrovie Santorini vzniklo v 17. storočí pred naším letopočtom po mohutnej sopečnej erupcii niekdajšieho starovekého ostrova Théra. Podľa zachovaných historických prameňov to bol jeden z najväčších sopečných výbuchov v dejinách ľudstva. Pre predstavu: jeho sila bola asi 160 tisíc hirošimských atómových bômb spolu.
Vulkanický pôvod Santorini
Niektorí historici spájajú toto erupciu s jednou z desiatich biblických rán egyptských. A Platón so Solónom dokonca s povesťou o „šťastných ostrovoch potopených v mori“, teda o bájnej Atlantíde.
Explózia zanechala v každom prípade obrovský kráter, ktorý rýchlo zaplnila morská voda. Po jeho okraji tak vzniklo súčasné Santorini a niekoľko menších ostrovčekov. Sopečný pôvod Santorini je zrejmý po celom súostroví, na prvý pohľad napríklad sfarbením pláží do čierna, a dokonca i do červena.
Na ceste je jednotného Grécka
Biskupom baziliky sv. Ireny na Santorini sa v roku 1477 stal Augustin Luciani, ktorý pôsobil až do svojej smrti v českom kráľovstve (pochovaný je v Týnskom chráme na Staromestskom námestí). Napadlo vám niekedy, že Santorini vlastne znamená ostrov svätej Ireny?
Ostrov si v roku 1579 podmanila Osmanská ríša. Nezávislosť od nej získal v roku 1821, súčasťou zjednoteného Grécka sa stal o 9 rokov neskôr.
Verili by ste, že ešte na začiatku 19. storočia sa ľudia zubami nechtami bránili návšteve Santorini, pretože sa hovorilo, že je v moci upírov? Santorini dnes patrí k najvyhľadávanejším cieľom dovoleniek, a tiež je jedným z najobľúbenejších miest na svadby a medové týždne.