Dejiny Formentery: piráti, mor a nepokoje

Spanielsko-03-Formentera-Jedna-z-mala-pripomienok-minulych-storoci-na-Formentere.jpg

Formentera vstúpila do dejín s príchodom Kartágincov, po porážke ktorých sa stala v rámci celých Baleár majetkom starovekého Ríma. O pár storočí neskôr sa vlády ujali Arabi a ovládli ostrov na viac ako 500 rokov. V roku 1235 dobyl Formenteru a zvyšné ostrovy Guillem de Montgrí a zabezpečil im tak nezávislosť. O niekoľko rokov neskôr bol na Formentere založený augustiniánsky kláštor La Mola.

V roku 1348 zachvátila ostrovy morová nákaza a Formentera sa neskôr na niekoľko rokov premenila na základňu, odkiaľ piráti podnikali lúpežné výpravy. Na ostrove sa rozprávali legendy, že v strmých skalách na pobreží ukryli v jaskyniach svoje poklady.

Veľké plány s Formenterou

Opätovné osídľovanie Formentery začalo až v 18. storočí. Na ostrov bola privezená tisícka obyvateľov zo španielskej pevniny, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom, rybárstvom a ťažbou soli. Prvé mesto, súčasná metropola Sant Francesc Xavier, bolo založené v roku 1726. V tom období malo iba 400 obyvateľov. Biskup Manuel Abad y Lasierra rozhodol koncom 18. storočia o rozdelení ostrova na tri farnosti, kedy k Sant Francesc pribudol ešte Sant Ferran a El Pilar.

Začiatkom 19. storočia prepukli na vidieku nepokoje a začalo dochádzať k častým bojom. Ostrov osídlili väzni z vojny o nezávislosť. Formentera sa v roku 1807 stala centrom záujmov španielskych a francúzskych astronómov, pretože práve tu bol stanovený jeden z vrcholov na meranie poludníka. Koncom 19. storočia sa počet stálych obyvateľov zvyšuje na dve tisícky. O úctyhodnom veku miestnych obyvateľov sa zmieňuje i arcivojvoda Ludvík Salvátorský, ktorý ostrov navštívil v rokoch 1866 až 1888.

Moderná a turistická Formentera

Začiatky cestovného ruchu na ostrove siahajú do rokov 1965 až 1970, väčšina hotelov bola postavená okolo roku 1980. Prichádza sem niekoľko tisíc turistov ročne. Na ostrove je zakázané stavať budovy vyššie ako štyri poschodia a ďalší rozvoj turistického ruchu limituje i nedostatok sladkej vody.

Ostrov Formentera bol začlenený aj do rozsiahleho programu UNESCO – MAN (Človek a biosféra), ktorého cieľom je ukázať súlad medzi človekom a životným prostredím na malých ostrovoch.