Malý zemepis veľkej Djerby

Djerba je nielen najväčší tuniský, ale zároveň i severoafrický ostrov. Na mape ho nájdeme na juhu Gabéskeho zálivu. Na juhovýchode ho s pevninou spája Rímska cesta, ktorej základy pretrvali tisíce rokov. Na ostrov sa dá dostať tiež trajektom z prístavu Ajim a samozrejme letecky.

Pobrežie Djerby je veľmi plytké, hĺbky presahujúce dve desiatky metrov sú až 20 kilometrov od brehu. Ostrov je tak prirodzene chránený pred náhlym vpádom lodí. Djerba je takmer plochá, i Holandsko by sa oproti nej dalo považovať za hornatú krajinu. Jej najvyšší „vrchol“ je vysoký len 54 metrov. Rozloha ostrova je asi 514 kilometrov štvorcových, čo zhruba zodpovedá ploche Prahy. Hlavným mestom je Houmt Souk, ďalšími významnými mestami sú Midoune, Agir, Guellala alebo Ajim.

Obyvateľstvo a ekonomika ostrova Djerba

Obyvatelia Djerby sú veľmi príjemní, priateľskí a pohostinní. Pôvodne tu žili Berberi a iba na Djerbe sa môžete stretnúť s ich pôvodným jazykom. Okrem toho to v pokoji žijú vedľa seba moslimovia, kresťania a židia.

djerba-Krasne-pobrezi-tuniskeho-ostrova-Djerba.jpg

Ostrov trpí nedostatkom vody a to sa odráža tiež v jeho hospodárstve. Voda sa sem dostáva potrubným systémom, ktorý vedie vodu cez Rímsku cestu. Na Djerbe sa darí olivám, z ktorých sa vyrába olivový olej, ďalej sa pestujú citrusy, datle, mandle, rajčiny a obilniny. Dôležitý je tiež rybolov a chov oviec.

Produkcia však potrebám obyvateľstva nestačí, preto sa viac ako 40 percent potravín dováža zo zahraničia. Pre Tunisko, a Djerbu samozrejme tiež, sú veľmi dôležité príjmy z cestovného ruchu, ktoré tvoria cez 50% hrubého domáceho produktu.