Bezpečnosť v Antalyi 

Antalya je vo všeobecnosti bezpečné mesto pre turistov, no ako v každej veľkej turistickej destinácii, aj tu je dobré byť obozretný. Na čo si dať pozor? 

Bezpečnosť v meste 

Hoci je kriminalita voči turistom zriedkavá, v preplnených miestach, ako sú bazáre, električky a turistické atrakcie, sa môžu vyskytnúť vreckári. Dávajte si preto  pozor na kabelky, batohy a doklady. V mešitách a konzervatívnejších oblastiach odporúčame ženám nosiť zahalené ramená a kolená.  

Ak ste žena a ste sama, lepšie je tiež vyhnúť sa opusteným miestam a bočným uličkám. Hoci fyzické útoky na turistky sú zriedkavé, občas sa môžu vyskytnúť nepríjemné pohľady alebo pokusy o rozhovor zo strany miestnych mužov, najmä ak žena cestuje sama. Väčšinou však stačí ignorovať alebo slušne odmietnuť komunikáciu. 

Vyhýbajte sa konfliktom s pouličnými predajcami, ktorí môžu byť neodbytní, a neprijímajte pozvania do neznámych obchodov na „čaj zadarmo“, ak nemáte v úmysle niečo kúpiť. Majte svoje pasy vždy pri sebe (vrátane detí), pretože polícia si môže od vás hocikedy vypýtať doklad (majú to legálne povolené) –  aj  keď si len idete do najbližšieho obchodu kúpiť vodu. 

Bezpečnosť na plážach 

Väčšina známych pláží, ako Konyaaltı, Lara Beach alebo Mermerli, má plavčíkov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť kúpajúcich sa, no v menej frekventovaných oblastiach môže byť dohľad obmedzený. More je väčšinou pokojné, ale pri veternom počasí môžu vznikať silné spodné prúdy, preto je dôležité sledovať farebné vlajky označujúce podmienky na kúpanie – zelená znamená bezpečné kúpanie, žltá opatrnosť a červená zákaz vstupu do vody.  

Dávajte si tieť pozor na medúzy alebo morských ježkov, ktorí sa môžu vyskytovať na skalnatých úsekoch. Na preplnených plážach je vhodné nechať cennosti v hoteli alebo ich mať stále na očiach, pretože sa občas vyskytujú drobné krádeže. Dôležité je tiež dbať na hydratáciu a ochranu pred slnkom, pretože letné teploty v Antalyi môžu prekročiť 40 °C, a dlhý pobyt na slnku bez dostatočnej ochrany môže viesť k úpalu. 

Cestovanie a bezpečnosť 

Verejná doprava, ako autobusy, električky Antray a dolmuše (minibusy), je spoľahlivá a cenovo dostupná, no v špičkách môže byť preplnená, takže je dobré dávať si pozor na osobné veci. Taxíky sú bezpečné, ale odporúča sa používať oficiálne stanovištia alebo aplikáciu BiTaksi, aby ste sa vyhli predraženým jazdám. Prenájom auta je dobrá voľba na výlety do okolia, no treba byť pripravený na dynamickú tureckú premávku, pretože miestni vodiči sa často nesprávajú podľa pravidiel a môžu jazdiť agresívne. 

Zdravotné odporúčania 

Pri cestovaní do Antalye nie sú povinné žiadne špeciálne očkovania, no odporúča sa mať aktuálne vakcinácie proti hepatitíde A a B, brušnému týfusu a tetanu. Zdravotná starostlivosť v Antalyi je na vysokej úrovni, pričom v meste sa nachádzajú súkromné aj štátne nemocnice s moderným vybavením a lekári často hovoria anglicky.  

Medzi najlepšie zdravotnícke zariadenia patrí Antalya Anadolu Hospital a Medstar Hospital, ktoré sa nachádzajú v centre mesta a poskytujú rýchlu a kvalitnú starostlivosť aj pre zahraničných turistov. Dôležité je mať cestovné poistenie, pretože zdravotná starostlivosť v súkromných klinikách môže byť drahá. 
Výhľad na Kemer

Zemetrasenia 

Antalya je relatívne bezpečná z hľadiska zemetrasení, pretože sa nachádza mimo hlavných seizmických zón Turecka. Hoci krajina ako celok leží na tektonicky aktívnom území, väčšina silných zemetrasení sa vyskytuje v severných a východných častiach Turecka, pričom južné pobrežie vrátane Antalye je menej ohrozené.  

Núdzové kontakty pri krádeži a strate dokladov 

Pri odcudzení alebo strate dokladov je dôležité najskôr nahlásiť stratu alebo krádež na najbližšej policajnej stanici a požiadať o oficiálny protokol, ktorý bude potrebný pri vybavovaní náhradných dokladov. Ďalším krokom je kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare alebo Honorárny konzulát v Antalyi, kde môže požiadať o náhradný cestovný doklad (Emergency Travel Document, ETD), ktorý vám umožní návrat na Slovensko.  

Ak by ste prišli aj o hotovosť alebo platobné karty, je dôležité ihneď zablokovať karty cez svoju banku a v prípade potreby využiť službu Western Union na rýchly prevod peňazí od rodiny alebo známych. 

V prípade núdze môžete kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Ankare +90 5337600384 alebo Generálny konzulát Slovenskej republiky v Istanbule +90 5322630598 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.   

Núdzové kontakty 

  • Tiesňová linka +90 112  
  • Polícia +90 155  
  • Zdravotnícka pomoc +90 112  
  • Hasiči +90 110