Poloha, ostrovy, rieky a ďalšia geografia Kvarneru

Záliv Kvarner (chorvátsky Kvarnerski zaljev, taliansky Quarnaro) vymedzuje na západe polostrov Istrie a na východe pobrežie chorvátskeho regiónu Lika. Jeho celková plocha dosahuje približne 3 700 kilometrov štvorcových vrátane radu ostrovov.

Aké ostrovy zapĺňajú Kvarner

Dĺžka kvarnerského pobrežia, dobre dostupného diaľnicou od slovinských hraníc, dosahuje aj zásluhou ostrovov viac ako tisícky kilometrov. Cres a Lošinj kedysi tvorili jeden veľký ostrov (Apsyrtides), ktorý vstaroveku rozdelil prieplav (Osorski tjesnac).

Kvarner-Carovne-jadranske-pobrezie-Kvarneru.jpg

Originálna Kvarnerská riviéra sa v pôvodnom slova zmysle rozkladá medzi letoviskom Duga Uvala na východnej strane polostrova Istria a tradičnými kúpeľmi Opatija úplne na severe. Dnes sa oblasťou Kvarnera z hľadiska turistického ruchu rozumie skôr Kvarnerský záliv od letoviska Opatija na severe po mestečko Karlobag na juhu a vyššie uvedené ostrovy (okrem Pagu).

PREHĽAD HLAVNÝCH OSTROVOV KVARNERSKÉHO ZÁLIVU

Názov Plocha (v km2) Dĺžka pobrežia (v km) Počet obyvateľov (v tisícoch) Najvyšší bod (v metroch) Najväčšie mesto

Krk

405,78

189,3

18

Obzova (568)

Krk

Cres

405,78

247,7

3

Gorice (639)

Cres

Pag

284,56

269,2

8

Sveti Vid (349)

Pag

Rab

90,84

103,2

9

Kamenjak (410)

Rab

Lošinj

74,68

112,2

8

Televrina (589)

Mali Lošinj

Zemepis Kvarnerského zálivu a najbližšieho okolia

Celá oblasť Kvarnera - na ostrovoch aj v priliehajúcom vnútrozemí - je výrazne hornatá. Severnej časti dominuje vrchol Risnjak (1 528 m n. m.), v južnej polovici sa vypína pohorie Velebit. Z ostrovov sa najviac vlní Cres, kde sa objavujú vrcholky cez 600 metrov nadmorskej výšky.

Z početných riečok stojí za zmienku Raša ústiaca do Jadranu v zátoke Raški, meandrovitá Rječina v Rijeke a Dubračina v Crikvenici, kam tečie z jazera Tribaljsko. Ďalšie významné vodné plochy sú Vransko jazero na Crese a priehrada Ponikve na Krku. Ku slávnym Plitvickým jazerám sa zo Senje dostanete asi za 90 minút.

Kvarner a jeho demografia

Medzi 250 a 300 tisícmi obyvateľov žije trvalo v častiach regiónov, tvoriacich dohromady oblasť Kvarneru. Z ostrovov je najľudnatejší Krk, najväčšou hustotou zaľudnenia sa pýši Rab.

NAJĽUDNATEJŠIE MESTÁ KVARNERU

Názov Počet obyvateľov (v tisícoch) Hlavná atrakcia

Rijeka

142

Barokový chrám sv. Víta

Opatija

12

Opátstvo Sv. Jakova

Crikvenica

11

Zrúcanina hradu Badanj

Krk

5

Stredoveké opevnenie

Cres

3

Palác Arsan

Z národností jasne dominujú Chorváti, nepatrné percento obyvateľov sa hlási k talianskej, slovinskej a srbskej národnosti. K najznámejším rekreačným strediskám patrí Opatija, Crikvenica, Baška, Njivice, Lopar alebo Novalja.