Doprava a preprava v Čiernej Hore

Hoci najpohodlnejším spôsobom dopravy sa v Čiernej Hore zdá byť prenájom auta, počas dovolenky môžete využiť aj verejnú dopravu, ako sú autobusy, vlaky alebo taxíky. Ako funguje doprava v Čiernej Hore? 

Autobusy 

Autobusová doprava je najpoužívanejším spôsobom cestovania v rámci Čiernej Hory. Autobusové spojenia sú pravidelné a spájajú hlavné mestá ako Podgorica, Kotor, Budva, Skadarské jazero (Virpazar) a Herceg-Novi; počítajte však s tým, že do niektorých odľahlých miest sa autobusy dostať nemusia. Cestovné lístky si môžete zakúpiť priamo na stanici alebo online.

Vlaky 

Železničná sieť v Čiernej Hore je pozostatkom juhoslovanskej siete s dĺžkou necelých 300 km. Najdôležitejšou železničnou traťou je trasa medzi Barom a Podgoricou, ktorá pokračuje do Belehradu v Srbsku. Cestovanie vlakom je ekonomické a ponúka krásne výhľady na krajinu, bežné však je, že sa vyskytujú meškania. 

Trajekty a lode 

Medzi pobrežnými mestami a ostrovmi môžete využiť trajekty. Najpopulárnejšia trasa vedie cez Boku Kotorskú medzi mestami Kamenari a Lepetane, čo výrazne skracuje cestu medzi Herceg Novi a Budvou. Z prístavného mesta Bar vyplávajú trajekty do Talianska. Počas letnej sezóny si môžete dovolenku spestriť výletnou plavbou po Skadarskom jazere

Diaľnice  

V Čiernej Hore nie sú diaľnice v tradičnom zmysle, ako je to bežné v mnohých európskych krajinách. Väčšina ciest sú dvojprúdové komunikácie, ktoré spájajú hlavné mestá a turistické destinácie. Najvýznamnejšou je rýchlostná cesta medzi Podgoricou a Kolašinom, ktorá je súčasťou plánovanej diaľnice Bar-Boljare.  

Stav miestnych cestných komunikácií je rôznorodý. Hlavné cesty sú vo všeobecnosti v dobrom stave a pravidelne udržiavané, avšak miestne cesty môžu byť v horšom stave, s výtlkmi a nedostatočnou údržbou. V horských oblastiach môžu byť cesty úzke a kľukaté, čo si vyžaduje opatrnú jazdu.

Čierna hora letecky

V Čiernej Hore sú dve väčšie letiská s medzinárodnou prevádzkou. Jedno sa nachádza v Tivate a druhé, Golubovac, bolo postavené pri hlavnom meste Podgorica. Veľa turistov využíva aj chorvátske letisko Dubrovník-Čilipi kúsok od čiernohorských hraníc.  

Čierna hora je letecky dobre dostupná, z Bratislavy ste v čiernohorskej Podgorici za 1 h 20 min. Keďže ísť na dovolenku do Čiernej Hory autom je pomerne zdĺhavé, odporúčame na našej stránke sledovať ponuku zájazdov do Čiernej Hory letecky z Bratislavy, Košíc a Popradu

Prenájom áut a organizované výlety 

Ak chcete objavovať Čiernu Horu vlastným tempom, môžete zvážiť prenájom auta. K dispozícii sú rôzne medzinárodné aj lokálne požičovne áut, ktoré ponúkajú široký výber vozidiel. Pozor, pokiaľ cestujete po Čiernej Hore zapožičaným vozidlom, budete potrebovať notársky overený súhlas majiteľa s poskytnutím auta k dispozícii.  

Čerpacie stanice  

Čerpacie stanice nájdete bez problémov pozdĺž hlavných ciest a vo veľkých mestách. V niektorých oblastiach sú však čerpacie stanice celkom ďaleko od seba. Zvyčajná otváracia doba je väčšinou od 8:00 do 20:00, niektoré čerpacie stanice majú prevádzku nepretržitú. 

Parkovanie a dopravné predpisy

Parkovanie 

Parkovanie je vo väčších mestách a turistických oblastiach regulované. K dispozícii sú platené parkoviská a parkovacie zóny, kde sa poplatky líšia podľa lokality a doby parkovania. Vo väčších mestách môžete nájsť aj podzemné parkoviská.  

Dopravné predpisy 

V Čiernej Hore sa jazdí vpravo a platí povinnosť používať bezpečnostné pásy pre všetkých pasažierov. Rýchlostné limity sú stanovené na 50 km/h v mestách, 80 km/h mimo mesta a 100-120 km/h na diaľniciach.  

Alkohol za volantom je prísne trestaný, povolená hranica alkoholu v krvi je 0,3 promile, pri profesionálnych vodičoch 0,0. Cyklisti musia mať prilbu, povinnou výbavou je lekárnička a reflexná vesta. Deti mladšie než 5 rokov musia byť prepravované iba v detských sedačkách. Deti mladšie ako 12 rokov môžu byť prepravované iba na zadných sedadlách.  

Ak sa rozhodnete požičať si automobil, odporúčame vám zoznámiť sa s dopravnými predpismi a rešpektovať ich. Pokuty za priestupky bývajú vysoké, napr. za prekročenie rýchlosti môžete na mieste zaplatiť od 100 do 450 €. 

Čo v prípade nehody 

V prípade nehody odporúčame okamžite kontaktovať políciu a nahlásiť škodovú udalosť poisťovni, v ktorej je vozidlo poistené (PZP, prípadne havarijné poistenie). Neodporúčame podpísať záznam o nehode, pokiaľ jeho obsahu úplne nerozumiete.  

Doklady 

V prípade policajnej kontroly ako vodič musíte  predložiť: 
  • platný technický preukaz, 
  • zelenú kartu o poistení, 
  • platný vodičský preukaz (akceptovaný je vodičský preukaz Slovenskej republiky a medzinárodný vodičský preukaz), 
  • ako aj platný cestovný doklad (do Čiernej hory je možný vstup na občiansky preukaz alebo cestovný pas).