1. Fischer.sk
  2. Egypt
  3. Poloha a geografia

Poloha a geografia Egypta

Nekonečná Sahara a majestátny Níl, to sú dva prírodné fenomény, ktoré zásadným spôsobom formujú podobu Egypta. Najväčšia piesočnatá púšť sveta zaberá väčšinu z jeho viac ako jedného milióna kilometrov štvorcových rozlohy. Západne od Nílu sa rozprestiera hornatá Arabská púšť, východne od nej v podobe Líbyjskej púšte, ktorú čiastočne pokrývajú aj piesočnaté moria. Jej súčasťou je i Kattarská preliačina, najnižšie miesto krajiny s 137 metrami pod úrovňou mora.

Egypt leží na severovýchode Afriky, Sinajský polostrov patrí už Ázii. Na západe hraničí s Líbyou, na juhu so Sudánom a na východe s Izraelom. Severne lemuje jeho pobrežie Stredozemné more. Celých 96% rozlohy tvoria púšte, 4% úrodné údolia pozdĺž Nílu.
 
Červené more, obklopené z troch strán púšťou, vzniklo asi pred 40 miliónmi rokov. Vtedy sa Arabský polostrov oddelil od Afriky a umožnil vniknutie vôd Indického oceánu do vzniknutej prielomy. More je pokojné v priemere len 50 dní v roku.

Aký dlhý je Níl

Druhá najdlhšia svetová rieka pretína Egypt z juhu na sever v dĺžke zhruba 1 600 kilometrov. Do vyprahnutej krajiny prináša toľko dôležitú vodu, preto je celé nílske údolie husto obývané. Najviac obyvateľov žije v nílskej delte, ktorá je ústím veľtoku do Stredozemného mora.

Nachádzajú sa tam i najväčšie egyptské mestá, desaťmiliónová metropola Káhira a starobylá Alexandria. Na hornom toku je Níl spútaný Asuánskou priehradou vytvárajúcou gigantické Násirovo jazero.

Egypt, krajina dvoch kontinentov

Časť vodnej nádrže zasahuje do južnejšie položeného Sudánu. Egypt susedí na západe s Líbyou, na východe s Izraelom. Sinajský polostrov, po ktorom sa táto hranica ťahá, leží už v Ázii. Vďaka Hore svätej Kataríny (2 642 metrov) ide navyše o najvyššie umiestnený egyptský región.

Egypt-Cervene-more,-piesok-a-palmy,-to-je-Egypt.jpg

Rozdelenie medzi Sinajom a zvyškom Egypta, zároveň medzi Áziou a Afrikou, tvorí Suezský prieplav. Tento kanál, postavený v roku 1869, umožňuje lodiam rýchlo sa dostať do Červeného mora a ďalej do Indického oceánu, čo výrazne skracuje pôvodnú zdĺhavú plavbu okolo afrických brehov.

Vznik Červeného mora

Červené more, obklopené z troch strán púšťou, vzniklo asi pred 40 miliónmi rokov. Arabský polostrov sa oddelil od Afriky, a tak bolo umožnené vniknutie vôd Indického oceána do vzniknutej trhliny. More je pokojné v priemere iba 50 dní v roku.

Obyvatelia Egypta

Egypťania tvoria 95 % celkovej populácie. Medzi menšiny patria Núbijci, Berberi, Beduíni, Arabi, Turci, Gréci a malé kmeňové komunity ako Bejovia a Domovia. Úradným jazykom je arabčina.