Lefkada od staroveku po súčasnosť
Najstaršia zmienka o ostrove pochádza zo 6. storočia pred naším letopočtom. Vtedy tu pristáli Korinťania. Lefkada už vlastne v tej dobe nebola ostrovom, ale polostrovom, s pevninou spojeným s úžinou, brániacou prístupu k južnej časti. Korinťania preto úžinu prekopali. V priebehu peloponézskej vojny sa Lefkada pridala ku Sparťanom. Ostrov spravovali do roku 197 pr. n. l. Macedónčania.
Historická Lefkada
O Lefkade sa z hľadiska historických prameňov zachovalo minimum informácií. O ďalšom významnom historickom míľniku sa teda dozvedáme až z 13. storočia a týka sa výstavby pevnosti Santa Maura. V tomto období bola Lefkada pod nadvládou Talianov z klanu Orsini.
Tých ale už v polovici 14. storočia vystriedali franskí rytieri a z ostrovanov urobili otrokov. Pamiatkou na nich je kostol Aghia Mavra, ktorý bol pristavený k hradu. Aghia Mavra bol vtedy názov celého ostrova.
Stredoveká Lefkada
Netrvalo dlho a v roku 1362 sa k moci dostáva pôvodom benátska rodina De Tocci. Pomery na ostrove sa menia, Lefkada sa rozvíja a toleruje sa i slobodná voľba náboženského vyznania. Toto šťastné obdobie skončilo okolo roku 1479, kedy ostrov obsadili Turci.
Pustošenie, zabíjanie, zotročenie, bieda a pirátstvo. Takto by sa slovami dalo opísať to, čím si v tomto období musel ostrov prejsť. Zmena nastala takmer až o dvesto rokov, kedy sa na Lefkadu vrátili Benátčania. Blahobyt ostrovanov sa však zlepšil minimálne.
Grécka Lefkada
Jónske ostrovy sa pred koncom 18. storočia dostali pod správu Ruska. Následné obdobie sa nieslo v znamení striedania vlád. Oblasť ďalej patrila pod Turecko, následne Francúzsko a nakoniec Veľkú Britániu. Ostrovy vyhlásili v roku 1815 samostatnosť, stále ale pod protektorátom Britov.
Až v roku 1864, o päťdesiat rokov neskôr, sa Lefkada konečne pripojila ku Grécku, trvalo ale viac ako ďalších sto rokov, než definitívne skončil vojenský režim.