1. Fischer.sk
  2. Kolumbia
  3. Poloha a geografia

Kde leží a aká veľká je Kolumbia

Na prvý pohľad do mapy je ohromná: Kolumbia sa rozprestiera na ploche 1,1 milióna kilometrov štvorcových v severozápadnej časti Južnej Ameriky. Jej jediným západným susedom je Panama deliaca sever krajiny pri Karibskom mori od západného pobrežia, ktoré je obmývané Tichým oceánom. Na východe hraničí s Venezuelou, na juhovýchode s Brazíliou a južná hranica sa dotýka Peru a Ekvádoru.

Kolumbia a jej geografia

Kolumbijská republika, vzhľadom na svoju rozlohu (27. najväčší štát sveta), disponuje mimoriadne členitým povrchom. Juh a východ pokrývajú dažďové pralesy a pretekajú tu slávne veľtoky Amazonka a Orinoko.

Kolumbijske-pohorie-Sierra-Nevada-de-Santa-Marta.jpg

Smerom na západ prechádza džungľa postupne do úrodných nížin, ktoré sa v centrálnej časti krajiny trieštia o trojtisícový vysokohorský masív Ánd. Na tento naväzuje smerom ku Karibiku neveľké, avšak úchvatné pohorie Sierra Nevada de Santa Marta s najvyšším vrchom Kolumbie, 5 775 metrom vysokým Pico Cristóbal Colón.

Severnej časti štátu kraľujú savany a karibské nížiny, ktoré sú asi najvýznamnejšou poľnohospodárskou oblasťou.

Ku Kolumbii územne prináleží karibské súostrovieSan Andrés a Providencia, vzdialené takmer 800 kilometrov od severného pobrežia. Kolumbijským teritóriom sú aj karibské ostrovy Santa Cruz del Islote a tichomorský ostrov Malpelo.

Demografia Kolumbie

Hlavným mestom Kolumbie je Bogotá (8 miliónov obyvateľov), rozprestierajúca sa takmer v jej geografickom strede. Ďalšími veľkomestami s viac ako jedným miliónom obyvateľov sú Medellín, Cali (v centrálnych Andách), Barranquilla a Cartagena (na karibskom pobreží).

Viac ako 80 percent tvoria belosi, potomkovia španielskych kolonizátorov a mesticovia, miešanci belochov a domorodých indiánskych kmeňov. Pôvodní indiáni sú dnes zastúpení zhruba s 5 % a zvyšok obyvateľstva dopĺňajú africkí černosi. Prevláda (z 90 %) katolícka viera, zvyšných 10 % dopĺňajú pôvodné kmeňové náboženstvá.

Kolumbijské hospodárstvo

Ekonomickým motorom Kolumbie je predovšetkým ťažba nerastných surovín ako antimónu, cínu, zinku, striebra a olova, ale tiež ropy a zemného plynu. Pre prevažnú časť obyvateľstva zabezpečuje obživu výhradne poľnohospodárstvo a pastierstvo.