História Karibiku od Kolumba po koloniálnu éru 

Všetko sa to začalo v roku 1492, keď Krištof Kolumbus pri hľadaní západnej cesty do Indie "objavil" Ameriku a s ňou aj Karibik. Jeho prvé kroky viedli na Bahamy, ktoré pomenoval San Salvador. O kubánskom Holguíne prehlásil, že je to najkrajšia zem, akú kedy ľudské oko videlo. 

Nasledovala kolonizácia ostrovov európskymi mocnosťami – Španielskom, Francúzskom, Veľkou Britániou a Holandskom. Tieto mocnosti priniesli do Karibiku nielen svoju kultúru, jazyk a architektúru, ale aj temnú stránku histórie – obchod s otrokmi. Milióny Afričanov boli násilne prevezení do Karibiku, aby pracovali na plantážach s cukrovou trstinou, tabakom a bavlnou. Žiaľ, obchod s otrokmi zanechal hlboké stopy na demografickom zložení a kultúre Karibiku. 

Od kolónií k samostatným štátom 

Koloniálna éra bola poznačená bojmi o moc a povstaniami domorodého obyvateľstva a otrokov. Španielsko, Francúzsko, Veľká Británia a Holandsko súperili o kontrolu nad strategicky dôležitými ostrovmi, čo viedlo k neustálym konfliktom a presunom vlastníctva.  V 18. a 19. storočí sa však začali formovať hnutia za nezávislosť, ktoré viedli k postupnému vzniku samostatných štátov.  

Z tohto pohľadu bola významným míľnikom haitská revolúcia (1791-1804), ktorá viedla k vzniku prvého nezávislého čierneho štátu na svete -  Haiti. Cesta k nezávislosti bola však pre každý ostrov iná. Kuba získala nezávislosť od Španielska v roku 1898 po dlhom a krvavom boji, Dominikánska republika vyhlásila nezávislosť v roku 1844 a Jamajka sa osamostatnila od Veľkej Británie až v roku 1962.  
San Pedro de la Roca
Santo Domingo

Objavte najkrajšie pamiatky z koloniálnej éry  

Dnes je Karibik mozaikou nezávislých štátov a zámorských území s bohatou a rozmanitou kultúrou. Dodnes tu stoja niektoré z historických pamiatok, ktoré pripomínajú koloniálnu minulosť. Medzi najvýznamnejšie exempláre koloniálneho dedičstva patrí historické centrum Santo Dominga v Dominikánskej republike, kde sa prelínajú španielske koloniálne budovy s karibskou atmosférou. Pevnosť San Pedro de la Roca v Santiagu de Cuba zas predstavuje impozantný príklad vojenskej architektúry, ktorá strážila ostrov pred pirátmi a nepriateľskými flotilami. 

Okrem monumentálnych pevností a historických centier miest sa v Karibiku zachovali aj pôsobivé pozostatky plantážnictva ako napr. plantáž St. Nicholas Abbey na Barbadose. Neodmysliteľnou súčasťou karibského kultúrneho dedičstva sú aj mestá zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako napr. staré mesto Havana na Kube s jeho farebnými koloniálnymi budovami. 

Dôležité míľniky v histórii Karibiku 

  • 1791-1804: Haitská revolúcia viedla k vzniku prvého nezávislého čierneho štátu na svete - Haiti. Toto povstanie otrokov proti francúzskej koloniálnej nadvláde malo obrovský dopad na celý Karibik a inšpirovalo ďalšie hnutia za nezávislosť.   
  • 1844: Dominikánska republika vyhlásila nezávislosť od Haiti. Po dlhých rokoch bojov a okupácie sa Dominikánci oslobodili a vytvorili vlastný štát.   
  • 1898: Kuba získala nezávislosť od Španielska po dlhom a krvavom boji. Americká intervencia v Španielsko-kubánskej vojne zohrala kľúčovú úlohu v oslobodení Kuby.   
  • 1962: Jamajka sa osamostatnila od Veľkej Británie. Po rokoch koloniálnej nadvlády sa Jamajka stala nezávislým štátom a členom Commonwealthu.   
  • 1970-te a 1980-te roky: V 70. a 80. rokoch 20. storočia získali nezávislosť od európskych mocností mnohé karibské ostrovy, medzi nimi Bahamy, Grenada, Surinam, Dominika, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny, Antigua a Barbuda a Svätý Krištof a Nevis.