Geografický prehľad ostrova Fuerteventura

Fuerteventura má vrátane priľahlého ostrova Lobos rozlohu 1 660 kilometrov štvorcových a je rovnako ako zvyšné Kanárske ostrovy vulkanického pôvodu. Leží v Atlantickom oceáne medzi Gran Canariou a Lanzarote, od Afriky ju delí iba sto kilometrov.

Dve polovice Fuenteventury, jedna krajšia ako druhá

Ostrov je rozdelený na dve časti, ktoré sú prepojené 5 kilometrov širokou šijou Istmo de la Pared. Rozdelenie pochádza z dávnej histórie, kedy existovali dve kráľovstvá Maxorata a Jandía. Na hornatom polostrove Jandía na juhu, kde sa nachádza najvyšší vrch Pico de la Zarza vysoký 807 metrov, sú krásne široké a zlatavé pláže.

Spanielsko-04-Fuerteventura-Pohlad-na-krasny-ostrov-Fuerteventura-v-Kanarskom-suostrovi.jpg

Najväčšiu časť plochy zaberá oblasť Maxorata s centrálnou širokou nížinou, západným reťazcom hôr a malou vrchovinou na východe, prechádzajúca do rozľahlej piesočnatej pláže. Na kúpanie je k dispozícii asi 20 kilometrov súvislých pláží. K najromantickejším z nich patrí Playa de Barlovento.

Veľkosť populácie na Fuerteventure

Ostrov Fuenteventura má približne 80 000 obyvateľov. Najväčším a zároveň hlavným mestom je Puerto del Rosario. Kanárske ostrovy patria politicky, kultúrne, jazykovo i katolíckym vyznaním k Španielsku, svojím pôvodom sa ale tunajší obyvatelia od Španielov veľmi odlišujú.

Obyvatelia Kanárskych ostrovov radi pomáhajú turistom a ako vďaku očakávajú, že turisti budú rešpektovať ich tradície a mravy. Veľmi dobre zareagovali na príval rekreantov a prispôsobili sa, avšak zachovali si veľa z pôvodného spôsobu správania sa. Veľkú úlohu u nich hrá nenútenosť, obzvlášť čo sa času týka. Každý deň od 13:00 do 16:00 hod. prísne dodržiavajú siestu.

Ekonomika plná rajčín a turistov

Po dlhé roky dominovalo hospodárstvu poľnohospodárstvo. Problém bol však nedostatok vody. V 19. storočí sa na ostrove začala pestovať rastlina obsahujúca sódu na výrobu mydla. Na opunciách sa chovali vošky červeca nopálového (košenila – cochinilla), z ktorého samičiek sa vyrábalo červené farbivo pre textilný priemysel a umelecké maliarstvo.

Dnes sú najdôležitejšou plodinou na ostrove rajčiny. Predtým bol významným zdrojom obživy miestnych obyvateľov rybolov a chov kôz, dnes už sa ale oboje dostáva do úzadia. Hlavným prvkom hospodárstva sa stal cestovný ruch.