Stručný zemepis Španielska
Španielsko sa spolu s Portugalskom rozkladá na Pyrenejskom polostrove v juhozápadnej Európe. Patria k nemu ešte Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori, Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne a niekoľko drobných území v severnej Afrike.
Rozloha Španielskeho kráľovstva je 504 782 kilometrov štvorcových. Jeho druhá pevninová hranica ho na severe oddeľuje od Francúzska a Andorry. Na juhu sa nachádza britské zámorské územie Gibraltár. Dĺžka španielskeho pobrežia je 4 964 kilometrov. Značnú časť z neho zaberajú vychýrené letoviská ako Costa Brava, Costa del Sol, Costa de la Luz či Costa Tropical.
Najvyššie vrcholy Španielska
Španielsko je veľmi hornaté. Jeho najvyššou horou je s 3 718 metrami Pico de Teide na kanárskom ostrove Tenerife. Najvyšším bodom pevninového Španielska je Mulhacén v masíve Sierra Nevada medzi mestami Granada a Almería na juhu. Najznámejším horstvom sú o trochu nižšie, približne 450 kilometrov dlhé Pyreneje na severe.
Medzi ďalšie horské systémy patrí Kantaberské pohorie pri Biskajskom zálive, prudké Iberské pohorie a skalnatá Sierra Morena. Centrálnu časť španielskeho územia vypĺňa rozľahlá náhorná plošina Meseta Central, z ktorej kúsok od Madridu vystupuje Kastílske pohorie.
Ktorá pyrenejská rieka je najdlhšia?
Aj napriek pomerne suchému a horúcemu rázu krajiny preteká cez Španielsko niekoľko mohutných riek. Najdlhšie z nich sú 1 038 kilometrov dlhá Tajo, ktorá smeruje ďalej do Portugalska, a o niečo kratšia Ebro ústiaca do mora asi 150 kilometrov od Barcelony. Prevažná väčšina vodných tokov však nepresahuje dĺžku 100 kilometrov.
V Španielsku žije vyše 47 miliónov obyvateľov, z ktorých 74% tvoria Španieli, 17% Katalánci, 7% Galícijčania a zvyšok Baskovia. Náboženstvo má v spoločnosti pomerne významnú úlohu, najmä rímskokatolícke vyznanie, ku ktorému sa hlási 76% populácie. Moslimov sú 2%, protestantov 1,5% a ostatní obyvatelia krajiny sú bez vyznania. Hlavné mesto je Madrid.