Geografia, demografia a ekonomika Francúzska
Francúzsko má rozlohu takmer 550 tisíc kilometrov štvorcových (bez zámorských teritórií) a rozprestiera sa v juhozápadnej časti európskeho kontinentu. Na juhu ho lemuje Stredozemné more, sever a západ Atlantický oceán. Na juhu ďalej susedí s Andorrou a Španielskom, na východe (postupne od severu) s Belgickom, Luxemburskom, Nemeckom, Švajčiarskom a Talianskom.
Vďaka svojmu tvaru, ktorý pripomína šesťuholník, sa územie Francúzska prezýva aj hexagón.
Súčasťou európskeho územia Francúzska je aj stredomorský ostrov Korzika. K zámorským departementom okrem iných patrí Francúzska Guyana v Južnej Amerike, celý rad nádherných ostrovov v Karibiku a Indickom oceáne či Francúzska Polynézia v Tichom oceáne.
Hory, rieky a jazerá vo Francúzsku
Veľkú časť francúzskeho územia vypĺňajú vysoké pohoria. Najväčšiu rozlohu z nich má Massif Central (Francúzske stredohorie), šplhajúci vrcholom Puy de Sancy až do výšky 1 886 metrov nad morom. Na východe na neho nadväzuje pás veľhôr Álp s najvyšším vrchom Francúzska i Európy, 4 810 metrov vysokým krásavcom Mont Blanc. Na juhu tvoria prirodzenú hranicu medzi Francúzskom a Španielskym kráľovstvom trojtisícové Pyreneje.
Najdlhšou riekou na francúzskom území je Loira (1 013 kilometrov), ďalšie významné toky sú Rhona, Garonna, Seina a Máza, hranicu s Nemeckom tvorí Rýn. Najväčšou vodnou plochou je Ženevské jazero (Lac Léman či Lac de Genève), z ktorého si Francúzsko odkrojilo 235 kilometrov štvorcových.
Obyvateľstvo a náboženstvo Francúzska
Francúzsko sa administratívne člení na 18 krajov, ktoré sa ďalej delia na 101 okresov. Takmer 67 miliónov obyvateľov tvoria z 85 percent Francúzi, 10 percent berbersko-arabské etniká z bývalých severoafrických kolónií, necelé 4 percentá černosi a 1,5 percenta Aziati.
Od stredoveku bolo Francúzsko tradičnou katolíckou baštou. V súčastnosti sa odhaduje, že katolícku vieru vyznáva asi 60 percent obyvateľov a protestanti sú zastúpení 2 percentami. Ďalej tu žije významné percento moslimov a zbytok obyvateľstva sú ateisti.
Najväčším a najľudnatejším mestom Francúzska je Paríž (2,2 milióna obyvateľov, celá parížska aglomerácia má však viac ako 10 miliónov obyvateľov). Za veľkomestá je možné považovať Marseille (900 tisíc obyvateľov, aglomerácia 1 a pol milióna), Lyon (500 tisíc obyvateľov, aglomerácia 2 milióny) a Toulouse (450 tisíc obyvateľov, aglomerácia 1,3 milióna). Hranicu 300 tisíc obyvateľov už pokorili mestá Nice, Nantes, Štrasburk, Montpellier a Bordeaux.