Menorca sa pýši jedinečným pobrežím
Menorca je hneď po Malorke druhým najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia, zároveň je jeho najsevernejším i najvýchodnejším bodom. Jej rozloha je 702 kilometrov štvorcových.
Povrch ostrova nie je príliš členitý. Chýbajú na ňom rieky a pohoria, o čom svedčí najvyšší bod Menorcy, ktorým je vrch Monte Toro vysoký iba 358 metrov. Veľmi pestré je naopak 220 kilometrov rozľahlé pobrežie s radom pláží, predovšetkým na severovýchode narušované najrôznejšími zálivmi a hlbokými zátokami.
Koľko obyvateľov má Menorca?
Na Menorce žije okolo 80 tisíc obyvateľov. Hlavným mestom je Mahón, nachádzajúci sa na východnom konci. Bývalé hlavné mesto Ciutadella leží na opačnej strane ostrova a s Mahónom ho spája jedna hlavná cesta.
Menorčania sú na svoj menorský pôvod skutočne hrdí a uctievajú svoje národné tradície a zvyky. Na rozdiel od Španielov sú pokojní a neprejavujú príliš temperament. Niekam sa neponáhľajú, autom jazdia pomaly a jedlo si vychutnávajú naozaj dlho. O 13:00 do 16:00 hod. prísne dodržiavajú siestu.
Viera a hospodárstvo Menorcy
Náboženstvu dominuje katolícke vyznanie. Omše sa konajú v španielčine alebo katalánčine. Informácie o časoch konania a jazyku, v ktorom sa omša uskutoční, nájdete na výveskách jednotlivých kostolov.
Pred nástupom turistického ruchu bolo hlavným zdrojom príjmov ostrova poľnohospodárstvo a rybolov. Veľmi rozvinutý je spotrebný priemysel ako je spracovanie kože, výroba obuvi, keramiky a ďalšie odvetvie, zabezpečujúce zásobovanie pre turistický priemysel. Svoje zastúpenie tu má i šperkársky a potravinársky priemysel.